Urban Wind Power Station – Raport Laika

Pilotaż kompaktowego, innowacyjnego zespołu prądotwórczego Urban Wind Power Station napędzanego strumieniami powietrza w przestrzeni zurbanizowanej.
Projekt zrealizowany w ramach programu priorytetowego LIFE (2014 – 2020) Life – Climate Change Mitigation.

Projekt wpisany był w obszar działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu.

Instalacje UrbanWind Power Station

Urban Wind Lokalizacje
Urban Wind Lokalizacje2
Urban Wind Lokalizacje3
Urban Wind Lokalizacje4
Urban Wind Lokalizacje5
Urban Wind Lokalizacje6
Urban Wind Lokalizacje7
Urban Wind Lokalizacje8
Urban Wind Lokalizacje9
Urban Wind Lokalizacje10
Urban Wind Lokalizacje11
Urban Wind Lokalizacje12

Urban wind Power Station – Postołowo Golf Club

Na terenie pola golfowego Postołowo Golf Club w Postołowie k/Trójmiasta, na specjalnie w tym celu przygotowanej pryzmie ziemi,posadowiono trzy urządzenia prądotwórcze UWPS o mocy 5,10 i 20 kW. Obecnie przechodzą testy mechaniczne. Czekamy na silniejsze wiatry, aby dociągnąć wszystkie zakotwiczenia i odciągi linowe.

Obok pola golfowego powstał projekt developerski o charakterze mieszkaniowo-konferencyjno-hotelowo-sportowym, dla którego elektrownie Urban Wind Power Station magą stanowić przykład ekologicznych rozwiązań w tego rodzaju inwestycji.

urban wind power station
urban wind power station
urban wind power station

Urban wind Power Station – NOVOTEL Centrum Warszawa

Największe wyzwanie w naszym projekcie: na zaproszenie sieci Hoteli ACCOR – ponowne posadowiono Urban Wind Power Station o mocy 5 kW, czyli UWPS-05 na dachu hotelu NOVOTEL Centrum Warszawa, znajdującego się u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich.
Silnik wiatrowy, dzięki specjalnej konstrukcji modułowej, został przetransportowany na dach tego 36 piętrowego budynku z wykorzystaniem wind wewnętrznych.
Potwierdzona została możliwość przeprowadzenia kompletnego montażu UWPS-05 na dachu w ciągu zaledwie 12-16 godzin, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na kotwiczenie.
Nasze UWPS-05 góruje nad centrum Warszawy! Trwają testy mechaniczne i prądowe.
Rozważana jest możliwość zbudowania poziomej wersji urządzenie UWPS w tej lokalizacji do recyklingu „odpadowych” prądów powietrza z hotelowych ciągów wentylacyjnych.
UWPS-05-4
UWPS-05-3
UWPS-05-2
UWPS-05

Urban wind Power Station – Tartak w Krychowie

Kolejne urządzenie prądotwórcze Urban wind Power Station o mocy 10 kW, czyli UWPS -10, zostało posadowione na zaproszenie firmy ARBOR Sp. z o.o.
Sp. K. na dachu budynku biurowego Tartaku w Krychowie pod Lublinem, w strefie polskiej Ściany Wschodniej.

Montaż urządzenia w tym miejscu odbył się z wykorzystaniem sprzętu ciężkiego, będącego na wyposażeniu tartaku.

Jesteśmy pod wrażeniem życzliwości i zaangażowania pracowników tej firmy.
Mamy nadzieję, że będzie dobrze wiało i testy przebiegną pomyślnie.

ARBOR 5
ARBOR 2
ARBOR 14

Już od miesiąca pracuje kolejny prototyp Urban Wind Power Station o mocy 5 kW zamontowany na polu golfowym Postołowo Golf Club w Postołowie k. Gdańska.
Obok pola planowana jest budowa dużego Centrum mieszkaniowo-konferencyjnego. Mamy nadzieję, że nasz nowatorski system OZE wpisze się w pejzaż Centrum i pola golfowego.

Power Station – Postołowo Golf Club
Power Station – Postołowo Golf Club

Kolejny prototyp Urban Wind Power Station

Już od miesiąca pracuje kolejny prototyp Urban Wind Power Station o mocy 5 kW zamontowany na polu golfowym Postołowo Golf Club w Postołowie k. Gdańska.
Obok pola planowana jest budowa dużego Centrum mieszkaniowo-konferencyjnego. Mamy nadzieję, że nasz nowatorski system OZE wpisze się w pejzaż Centrum i pola golfowego.

Urban Wind Power Station – Novotel Warszawa Centrum

Na dachu hotelu ” Novotel Warszawa Centrum „ w ramach programu LIFE-UrbanWind.PL zainstalowano kolejne ( po instalacji na polu golfowym Sobienie Królewskie Golf & Country Club ) testowe urządzenie prądotwórcze Urban Wind Power Station. Urządzenie to o mocy 5 kW przechodzi obecnie testy mechaniczno -elektryczne i wkrótce zostanie podłączone formalnie do sieci. Planujemy ustawienie kilkunastu podobnych urządzeń w różnych lokalizacjach w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL.

Urban Wind Power Station – Sobienie Królewskie Golf & Country Club

30 lipca 2020  pierwszy prototyp urządzenia Urban Wind Power Station o mocy 5 kW został zainstalowany na polu golfowym Sobienie Królewskie Golf & Country Club w Sobienicach Szlacheckich pod Warszawą. Moduł ma wysokość 2,90 m i w związku z tym przy jego instalacji nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Ustawa prosumencka umożliwia montaż urządzeń prądotwórczych o wymienionych parametrach, w ramach uproszczonego systemu administracyjnego. Odnosi się to zarówno do osób prywatnych, jak i do przedsiębiorców.

Urządzenia Urban Wind Power Station

Urządzenie Urban Wind Power Station to zespół prądotwórczy do użytku na obszarach zurbanizowanych. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje odnawialną, praktycznie nieograniczoną energię strumieni powietrza wymuszoną działalnością człowieka w przestrzeni zurbanizowanej. Ze względu na swoją konstrukcję jest bezpieczny dla środowiska i ptaków. Nie emituje hałasu. Urządzenie wytwarza przemienny prąd elektryczy 230 V. Moc nominalna tych urządzeń wynosi 5, 10 i 20 kW
Urządzenie składa się z modułowej turbiny wiatrowej i generatora. Może być stosowany w pozycji pionowej i / lub poziomej.
Można go również bezpiecznie używać w pomieszczeniach, gdzie występują strumienie powietrza, np. w metrze, a także w przestrzeniach parkowych, np. na polach golfowych.
Nie wymaga sterowania na kierunek przepływu strumieni ze względu na zastosowanie cylindrycznych sterowników panelowych.

Moduł silnika ma wysokość około 1 m, a do ustawienia na dachach składa się z dwóch modułów, tak aby konstrukcja na dachu nie była wyższa niż 3 m. Jego średnica jest różna i może być dowolna, ale standardem w tej fazie jest 70, 90 i 110 cm.
Oprócz produkcji energii elektrycznej w systemie rozproszonym, głównie na własne potrzeby, może być stosowany do produkcji wody pitnej z zasolonych wód kopalnianych i morskich, a także do produkcji wodoru i tlenu drogą elektrolizy. Synergia z fotowoltaiką a także wspomaganie działania naziemnych farm wiatrowych to naturalne połączenie.

Urban Wind Power Station

W czasie pandemii pracujemy zachowując wszystkie ostrożności – powstają kolejne elementy urządzenia Urban Wind Power Station. Jest to urządzenie do bezpiecznej  produkcji energii elektrycznej z odnawialnej energii strumieni powietrza w przestrzeni zurbanizowanej. To cylindryczne urządzenie  wyłapuje strumienie z każdego kierunku i o zmiennej prędkości. Może być stosowane na dachach budynków i obiektów przemysłowych,  wewnątrz obiektów np.metro, tunele a także w przestrzeni otwartej np. na polach golfowych. Urządzenie produkuje prąd o napięciu 230V i zaprojektowane jest w trzech wersjach 5kW, 10kW i 20kW. Może być stosowane w wersjach horyzontalnej lub wertykalnej, a także pod dowolnym kątem.

Urban Wind Power Station

W czasie pandemii pracujemy zachowując wszystkie wytyczne ostrożności – powstają kolejne elementy urządzenia Urban Wind Power Station. Jest to urządzenie do bezpiecznej produkcji energii elektrycznej z odnawialnej energii strumieni powietrza w przestrzeni zurbanizowanej. To cylindryczne urządzenie wyłapuje strumienie z każdego kierunku i o zmiennej prędkości. Może być stosowane na dachach budynków i obiektów przemysłowych, wewnątrz obiektów np.metro, tunele a także w przestrzeni otwartej np. na polach golfowych. Urządzenie produkuje prąd o napięciu 230V i zaprojektowane jest w trzech wersjach 5kW, 10kW i 20kW. Może być stosowane w wersjach horyzontalnej lub vertykalnej a także pod dowolnym kątem.

Opublikowany przez UrbanWind.PL Sobota, 20 czerwca 2020

Testy potwierdziły założenia

Nowe testy potwierdziły przyjęte założenia w zakresie budowy innowacyjnego silnika wiatrowego . Silnik pracuje już przy strumieniu powietrza o prędkości 2 m/s i potwierdza nowego źródła energii odnawialnej ( OZE ).

Nowe źrodło energi onawialnej .

Nowe testy potwierdziły przyjęte założenia w zakresie budowy innowacyjnego silnika wiatrowego . Silnik pracuje już przy strumieniu powietrza o prędkości 2 m/s i potwierdza nowego źródła energii odnawialnej ( OZE )

Opublikowany przez UrbanWind.PL Czwartek, 5 marca 2020

Zainstalowaliśmy kolejną stację meteo w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL

stacja meteo urbanwind

Zainstalowaliśmy kolejną stację meteo w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL.

Tym razem na terenie pola golfowego Sobienie Królewskie Golf & Country Club leżącym przy drodze 739 pod Warszawą.

Już  pierwsze  sygnały  potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że przez większość dnia wieją tam wiatry o w miarę ustalonym kierunku  i  z prędkością na poziomie ok. 4m/s.   To tylko potwierdza informacje otrzymywane już z Kraków Valley Golf & Country Club, że pola golfowe to dobre miejsce do produkcji energii elektrycznej  z odnawialnej energii strumieni powietrza występujących na polach golfowych.  Monitorujemy  wyniki.

NOWY ROK 2020 ZACZĘLIŚMY INTENSYWNIE

W dniach 09-10.01.2020 podczas konferencji „ Przedsiębiorstwo a środowisko” organizowanej przez Fundację Ochrony klimatu PROZON, jako partnerzy wydarzenia zaprezentowaliśmy projekt urządzenia Urban Wind Power Station w ramach projektu LIFE-UrbanWind.PL wraz z naszym głównym beneficjentem  Fundacją Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE

Konferencja odbyła się w centrum konferencyjnym hotelu Sound Garden w Warszawie. Zgromadziła przedstawicieli wielu branży. Celem Konferencja Przedsiębiorstwo a Środowisko było przekazanie wiedzy m.in o kontrolach w zakresie przepisów F-gazowych, zmianach przepisów dla wytwórców i zbierających odpady oraz o alternatywnych czynnikach chłodniczych.
Konferencje uroczyście otworzył Prezes Zarządu PROZON Fundacji Ochrony Klimatu – Krzysztof Grzegorczyk. Witając gości podkreślił, że spotkanie to jest również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji przedstawicieli różnego rodzaju przedsiębiorstw, a także wprowadził słuchaczy w problematykę wystąpień konferencyjnych.

www.przedsiebiorstwoasrodowisko.pl 

prozon

Projekt LIFE -UrbanWind.PL. wraz z głównym beneficjentem projektu Fundacją Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE  z urządzeniem Urban Wind Power Station mając na uwadze potrzebę edukacji i upowszechniania wiedzy na temat globalnego ocieplenia oraz sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu, nawiązała współpracę z PROZON Fundacja Ochrony Klimatu PROZON Fundacja Ochrony Klimatu, która jest głównym beneficjentem koordynującym projektu Refrigerants LIFE Cycle.

https://life-prozon.eu/pl/

Nowy Rok 2020 zaczynamy intensywnie.

Przedsiębiorstwo a środowisko

9-10.01 2020 weźmiemy udział w konferencji „ Przedsiębiorstwo a środowisko „ Jako Partnerzy wydarzenia zaprezentujemy projekt Urban Wind Power Station. Podczas konferencji poruszone zostaną istotne tematy dla każdego Przedsiębiorcy, w formie prelekcji i warsztatów.

Organizatorem jest Fundacja Prozon.

www.przedsiebiorstwoasrodowisko.pl 

Budowa tunelu

Instytut Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii uruchomił na potrzeby projektu tunel aerodynamiczny o prześwicie 2 / 2 metra do symulacji strumienia powietrza w przestrzeni zurbanizowanej.
Badania będą prowadzone i analizowane na bazie informacji pozyskiwanych między innymi z własnych stacji meteo.
W tunelu tym będą badane także właściwości poszczególnych wersji silników wiatrowych ( turbin ).

Stacje meteo UrbanWind.pl

Zgodnie z rozkładem jazdy projektu LIFE UrbanWind.pl budujemy katalog strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka w przestrzeni zurbanizowanej. Zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy stacje meteo, które mają za zadanie rejestrować online dane na temat strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka. Mierzą temperaturę, prędkość, kierunek i wilgotność strumieni i przesyłają dane do naszej bazy w Warszawie. Obecnie zainstalowane są dwie stacje : na dachu firmy Bella – Zakład Kompozytów Sp. z o.o. w Czosnowie k/Warszawy, na polu golfowym Kraków Valley Golf & Country Club w Paczułtowicach k/Krakowa, dwie następne będą zainstalowane na wyznaczonych przez władze Warszawy obiektach w Warszawie, jeszcze jedna będzie zainstalowana na polu golfowych Sobienie Królewskie Golf & Country Club pod Warszawą. Zbudowany jest także zestaw przenośny, który będzie podróżował w wyznaczone miejsca i zbierał chwilowe dane w tych miejscach. Jest istotny w aspekcie zbierania informacji na temat strumieni powietrza „pod dachem” i w miejscach, gdzie nie można postawić naszej stacji na stałe.

Animacja Urban Wind Power Station

Powstała animacja, która pokazuje urządzenie Urban Wind Power Station w ruchu. Projekt nad którym pracujemy daje możliwość wykorzystania energii strumieni powietrza ( wymuszonych działalnością człowieka ) w przestrzeni zurbanizowanej jako nowego źródła odnawialnej energii do produkcji bezemisyjnej i taniej energii elektrycznej

Prototyp urządzenia Urban Wind Power Station

Nieustannie udoskonalamy prototyp urządzenia Urban Wind Power Station.

Nasz moduł już pracuje.

W kolejnym etapie będziemy pracować nad połączeniem nowych typów generatorów prądu z urządzeniem.

Strumień powietrza o minimalnej mocy, skierowany na nasz prototyp a już sprawia, że urządzenie nabiera pędu.

Prace nad prototypem

praca nad prototypem Urban Wind

W montażowni i w warsztacie codziennie trwają prace nad prototypem.

Konferencja LIFE Kick-off Meeting Climate Change Project w Brukseli, 3-4.10.2019

BrusselsLifeMeeting23 i 4 października 2019 reprezentacja Fundacji Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE i Instytutu Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii Sp. Z o.o. wzięła udział w Konferencji LIFE Kick-off Meeting Climate Change Project w Brukseli. Jako beneficjenci projektu LIFE-UrbanWind.PL mieliśmy okazje poznać 31 innych projektów europejskich z tego zakresu, których realizacja rozpoczyna się obecnie oraz aktualne wytyczne i osiągnięcia Komisji Europejskiej dotyczące polityki Climate Change Adaptation (adaptacji do zmian klimatycznych) oraz Climate Change Mitigation (spowalniania zmian klimatycznych).

Przedstawiciele EASME (Executive Agency for Small and Medium sized Enterprises), Komisji Europejskiej oraz NEEMO EEIG Life Team (międzynarodowej agencji monitorującej projekty LIFE) zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się jak najwięcej na wszelkie możliwe tematy związane z formalną realizacją projektów. Zasięg i możliwości współpracy wynikające ze współuczestniczenia w programie LIFE są olbrzymie.

Życzymy powodzenia wszystkim koleżankom i kolegom rozpoczynającym nowe, niezwykle interesujące projekty LIFE!!

Szczyt Gospodarczy w Siedlcach 26-27.09.2019 r.

Siedle2Fundacja Wspierania Ekologii ECO for LIFE oraz Instytut Badań, Nauk Stosowanych i Nowych Technologii z projektem LIFE -UrbanWind.PL aktywnie uczestniczył w ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Siedlcach, który odbył się na początku października 2019 roku.
Dwudniowy, jubileuszowy V Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach przebiegał pod głównym hasłem: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo”. W dyskusjach dominowały tematy środowiskowe, zwłaszcza w kontekście poprawy jakości powietrza w Polsce, dotyczące także inwestycji w odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa. Drugi dzień OSG to warsztaty prowadzone przez Doradców Energetycznych Projekt Doradztwa Energetycznego skierowanych dla przedsiębiorców, właścicieli domów, właścicieli gospodarstw rolnych, przedstawicieli JST. Doradcy udzielali konsultacji i porad o możliwościach zdobycia dofinansowania na inwestycje z zakresu efektywności energetycznej oraz zagadnień związanych z ograniczeniem negatywnego wpływu emisji na jakość powietrza. W tym panelu Prezes Fundacji Anna Niewodzka oraz Prezes Instytutu Anna Łasica-Czaplejewicz prezentowały nasz projekt LIFE- UrbanWind.PL jako odnawialne żródło energii w systemie rozproszonym.
Organizatorem powyższego byli : Ministerstwo Energii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Opis projektu Urban Wind Power Station

ulotka UrbanWind

Prezentujemy merytoryczny i wizualny krótki opis naszego projektu. Urządzenia prądotwórczego URBAN WIND POWER STATION.

1.09.2019 – Piknik z Klimatem, Warszawa

Pikinik z klimatem urbanwind
1.09.2019 uczestniczyliśmy w 12-stej edycja  popularnej imprezy, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa. „ Piknik z Klimatem „. W tym roku centrum ekologiczno-kulturalnym Warszawy stał się Skwer 1. Dywizji Pancernej WP, tuż obok Multimedialnego Parku Fontann. Piknik przebiegł pod hasłem „Warszawa – Miasto z Klimatem”, a jego tematem przewodnim była adaptacja miasta do zmian klimatycznych. 

Na pikniku  Fundacja „ ECO FOR LIFE „ oraz Instytut Badań Naukowych i Nowych Technologii stworzyli stanowisko prezentujące nasz nowatorski projekt LIFE-UrbanWind.PL, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie, zwłaszcza Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz przedstawicieli Ambasad.

Dzień Informacyjny LIFE 2019 w dniu 17 kwietnia w Warszawie

Life 2019LIFE-UrbanWind.PL znalazł się wśród najlepszych projektów międzynarodowych.
17 kwietnia 2019 roku odbył się Dzień Informacyjny LIFE 2019 w którym braliśmy udział.
Organizowany był po raz dwunasty przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencja odbyła się  w Warszawie w centrum konferencyjnym MsMermaid – Conference Center at The Tides (strona internetowa: www.msmermaid.pl) ul. Wioślarska 8.
Celem wydarzenia była inauguracja na poziomie krajowym tegorocznego naboru wniosków do Programu LIFE, a także przedstawienie oferty dofinansowania jakie umożliwia program, oraz ogólnych zasad ubiegania się o dofinansowania w naborze 2019. Było również okazją do zapoznania się z realizowanymi lub zrealizowanymi projektami oraz wymiany doświadczeń z obecnymi Beneficjentami LIFE. Mamy nadzieję, że zaprezentowane w trakcie wydarzenia projekty staną się inspiracją dla przyszłych wnioskodawców.
Program Dnia Informacyjnego
Dzień Informacyjny LIFE 2019 składał się  z sesji ogólnej i trzech sesjiach tematycznych.
Sesja ogólna (poranna) skierowana była do osób, które przygotowują się do złożenia wniosku w naborze LIFE i szukają podstawowej wiedzy o Programie i jego zasadach.
Sesje tematyczne (popołudniowe), poświęcone były bezpośrednio głównym obszarom priorytetowym LIFE. Zaprezentowane były przykładowe, najlepsze projekty na różnych etapach realizacji, dzięki czemu możliwe było poznanie różnych perspektyw uczestnictwa w programie.
  • Sesja I Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami – tematem przewodnim były projekty poświęcone ochronie powietrza
  • Sesja II Przyroda i różnorodność biologiczna – poświęcona była ochronie gatunkowej
  • Sesja III Łagodzenie zmian klimatu – ze szczególnym uwzględnieniem projektów rynkowych
Dodatkowo w trakcie wydarzenia kilkunastu Beneficjentów programu przedstawiło swoje projekty na specjalnych stoiska informacyjnych. Uczestnicy konferencji mieli zatem okazję bezpośredniej wymiany informacji i doświadczeń z realizacji trwających projektów.