Jeśli nie przestaniemy emitować gazów cieplarnianych w takiej ilości, czeka nas katastrofa i walka o przeżycie.
Nie możemy wciąż zamykać oczu i mówić, że jakoś to będzie. Zbyt szybko tracimy grunt pod nogami.
Forbiosensing – “Życie drzewa” (The Life of a tree)
Seria odcinkowa
1. Klimat się zmienia
2. Trujące powietrze
Polska jest krajem smogu – czerwoną wyspą na mapie Europy pod względem zanieczyszczenia powietrza. W wielu miejscowościach to zanieczyszczenie bywa większe niż w Pekinie. Spalając węgiel, ropę i gaz szkodzimy nie tylko naszej planecie – ale i samym sobie.
3. Świadoma konsumpcja
Jest nas coraz więcej, a nasze potrzeby i zachcianki szybko rosną. Szybko zużywamy i wyrzucamy – aż do 3,5 mln. ton odpadów dziennie. Każdy wyrzucany przedmiot to strata cennej energii – co przyczynia się do zmiany klimatu. To nasze codzienne wybory zdecydują, czy hałdy śmieci będą nadal rosły. Przyszłość to gospodarka o układzie zamkniętym, gdzie zamiast wyrzucać, będziemy je wykorzystywać powtórnie.
4. Energia z wiatru
Energia – to dzięki niej zmieniamy świat. Bez niej nie moglibyśmy funkcjonować – gospodarka i transport stanęłyby w miejscu, a my nie mielibyśmy co jeść i gdzie mieszkać. Dostępne zasoby ropy, węgla i gazu, na których zbudowaliśmy naszą cywilizację wkrótce się skończą. Aby uchronić się przed katastrofą, potrzebujemy nowych rozwiązań. Rewolucja energetyczna wydaje się wręcz konieczna.
5. Energia ze słońca
Lato 2015 – podczas upałów zabrakło wody w Wiśle do chłodzenia elektrowni węglowych. „Polskie czarne złoto” przez lata było naszą dumą i źródłem bogactwa. Epoka węgla dobiega jednak końca, nadchodzi czas na nowe, odnawialne źródła energii.
6. Energia w naszych domach
Technologie i udogodnienia, o których nie śniło się naszym dziadkom, dla nas stały się czymś oczywistym. Klimatyzacja, samochody, samoloty i kolejne elektroniczne nowinki, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia, wymagają dużej ilości cennej energii.
7. Alternatywny transport
Samochód, dla starszych pokoleń obiekt marzeń. Dawał wolność, swobodę przemierzania setek kilometrów. Ale dziś coraz częściej oznacza uwiezienie w korkach, smród spalin i trujący smog nad miastami. Na szczęście tak być nie musi.
8. Trujesz? Płać!
Globalne ocieplenie jest faktem. Kiedyś słyszeliśmy słyszeliśmy tylko o topnieniu lodowców gdzieś daleko, w Arktyce. Uważaliśmy że to nie nasz problem, ale konsekwencje zmiany klimatu stają się coraz berdziej namacalne. Odczuwamy je tu i teraz.
9. Schyłek węgla
Gdy jesteśmy młodzi, czujemy się nieśmiertelni – nie zastanawiamy się nad konsekwencjami naszych działań. Dopiero z wiekiem rozumiemy, że odpowiedni tryb życia jest dla nas korzystny. Dbamy o siebie. A czy jako ludzkość, dojrzeliśmy do tego, żeby zadbać o planetę na której żyjemy?
10. Rewolucja żywieniowa
Życie składa się z małych czynności i drobnych wyborów – to proste decyzje, które wpływają na kondycję naszej planety. To, jakie produkty kupujemy, skąd pochodzą i ile ich potrzebujemy ma wielkie znaczenie. Jeśli chcesz zmienić świat – zacznij od siebie. Nie wyrzucaj jedzenia.
*2:18 Kooperatywa „Dobrze” jest kooperatywą spożywczą, nie rolniczą.