Wykorzystanie energii jądrowej budzi sporo emocji. Zaletą jest z pewnością wydajność takich inwestycji, jednak strach budzi możliwość awarii reaktora. Mimo zastosowania zaawansowanych zabezpieczeń oraz niskiego prawdopodobieństwa jakichkolwiek problemów trudno jest przekonać pewne grupy społeczne do plusów tego rozwiązania. Warto jednak edukować, ponieważ kurczące się zasoby paliw kopalnych zmuszają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
Elektrownia jądrowa jest rodzajem elektrowni cieplnej, w której energię uzyskuje się w wyniku reakcji jądrowych polegających na rozszczepieniu atomu. Energia zmagazynowana w jądrze atomu zostaje uwolniona w procesie przemiany jądrowej. Odzyskana z czynnika chłodzącego woda zamieniana jest w parę. Ta z kolei napędza turbinę wytwarzającą prąd elektryczny. Proces ten jest dużo bardziej efektywny niż w przypadku innych sposobów, takich jak energia uzyskana z wiatru. Do tego jest on bardzo ekonomiczny, ponieważ zużywa bardzo mało surowca do wytworzenia dużej ilości energii.
Przyszłość energetyki jądrowej
Energetyka jądrowa była do niedawna najszybciej rozwijającą się dziedziną w zakresie pozyskiwania energii. Wynikało to głównie z ogromnej wydajności pierwiastków promieniotwórczych, a więc niskich kosztów wytwarzania. W ostatnich latach rozwój energetyki jądrowej uległ zahamowaniu, a jej udział w produkcji energii elektrycznej utrzymuje się na poziomie około 17%. Buduje się coraz mniej elektrowni atomowych, a w wielu krajach rozważa się nawet ich zamykanie. Istnieje jednak spora szansa, że w przyszłości ponownie wzrośnie zainteresowanie tematem. Może tak się stać, gdy zabraknie paliw kopalnych, a inne ekologiczne i szeroko dostępne sposoby staną się niewystarczające.