Wykorzystanie energii jądrowej budzi sporo emocji. Zaletą jest z pewnością wydajność takich inwestycji, jednak strach budzi możliwość awarii reaktora. Mimo zastosowania zaawansowanych zabezpieczeń oraz niskiego prawdopodobieństwa jakichkolwiek problemów trudno jest przekonać pewne grupy społeczne do plusów tego rozwiązania. Warto jednak edukować, ponieważ kurczące się zasoby paliw kopalnych zmuszają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Elektrownia jądrowa jest rodzajem elektrowni cieplnej, w której energię uzyskuje się w wyniku reakcji jądrowych polegających na rozszczepieniu atomu. Energia zmagazynowana w jądrze atomu zostaje uwolniona w procesie przemiany jądrowej. Odzyskana z czynnika chłodzącego woda zamieniana jest w parę. Ta z kolei napędza turbinę wytwarzającą prąd elektryczny. Proces ten jest dużo bardziej efektywny niż w przypadku innych sposobów, takich jak energia uzyskana z wiatru. Do tego jest on bardzo ekonomiczny, ponieważ zużywa bardzo mało surowca do wytworzenia dużej ilości energii.

Przyszłość energetyki jądrowej

Energetyka jądrowa była do niedawna najszybciej rozwijającą się dziedziną w zakresie pozyskiwania energii. Wynikało to głównie z ogromnej wydajności pierwiastków promieniotwórczych, a więc niskich kosztów wytwarzania. W ostatnich latach rozwój energetyki jądrowej uległ zahamowaniu, a jej udział w produkcji energii elektrycznej utrzymuje się na poziomie około 17%. Buduje się coraz mniej elektrowni atomowych, a w wielu krajach rozważa się nawet ich zamykanie. Istnieje jednak spora szansa, że w przyszłości ponownie wzrośnie zainteresowanie tematem. Może tak się stać, gdy zabraknie paliw kopalnych, a inne ekologiczne i szeroko dostępne sposoby staną się niewystarczające.

Zalety
  • dużą niezawodność i brak zależności od warunków atmosferycznych
  • brak emisji CO2 oraz pyłów
  • konkurencyjne ceny energii elektrycznej, dzięki niższym kosztom eksploatacji wynikającym m.in. z niskiego kosztu paliwa
  • możliwość kogeneracji, a także trójgeneracji – wytwarzanie oprócz energii elektrycznej również ciepła oraz chłodu użytkowego
  • zapewnienie dużej ilości miejsc pracy
  • mogą być zaprojektowane i wybudowane w ciągu 1 – 2 lat; wyposażenie jest powszechnie dostępne, a technologia opanowana
  • perspektywa wytwarzania radioizotopów potrzebnych w radiomedycynie oraz przemyśle (jako jedyne źródło energetyczne),
  • długi okres działalności
Wady
  • długi czas budowy instalacji
  • wysokie koszty inwestycyjne
  • średnia sprawność

Akceptacja dla atomu jako źródła energii w Polsce

Ponad 80 proc. Polaków akceptuje atom jako źródło energii

W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych (SMR) pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne – stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A,  w  trakcie panelu otwierającego Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny ToGetAir 2022 w dn. 19.04.2022. W trakcie dyskusji mówił m.in. o potrzebie inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne zarówno KGHM, jak i Polski, a także o ogłoszonej właśnie współpracy z Tauronem w zakresie technologii energetycznych małych reaktorów jądrowych (SMR).

„Jesteśmy drugim, co do wielkości konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Potrzebujemy dostaw prądu o charakterze liniowym – konsumujemy tyle samo energii w ciągu dnia, jak i w nocy. Nie możemy być zależni wyłącznie od energii solarnej czy wiatrowej, potrzebujemy stabilnych źródeł – zaznaczył prezes Chludziński. – Takim źródłem są małe reaktory jądrowe. Pracujemy nad uruchomieniem w Polsce bloku, który będzie oparty o co najmniej sześć takich reaktorów, stąd też współpraca z Tauronem w kontekście rozwoju tej technologii”- dodał.

Podkreślił jednocześnie, że w Polsce mamy obecnie największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych.

„Ponad 80 proc. ludzi nie widzi najmniejszego problemu w atomie, a niewiele mniej nie ma nic przeciwko lokalizacji takiego projektu w bliskim sąsiedztwie” – mówił Marcin Chludziński.

Współpraca KGHM i Tauronu trwa już od dawna. Miedziowy gigant jest jednym z głównych odbiorców energii Tauronu i też jego akcjonariuszem.

„Jeśli chcemy mieć w Europie przemysł, który ma konkurować kosztowo z Chinami czy innymi krajami, musimy posiadać energię tanią i stabilną, niezależnie od warunków pogodowych” – mówił Marcin Chludziński.

Według niego taką energię pozwala wyprodukować energetyka jądrowa, zarówno ta wielkoskalowa, jeśli chodzi o proces inwestycyjny, którą w Polsce zaczynamy tworzyć, jak i technologia małych reaktorów – znacznie łatwiejsza do lokalizacji, szybsza w budowie, powalająca zastępować bloki węglowe w infrastrukturze elektrowni.

Pracę nad projektami SMR jego firma podjęła rok temu. Rosyjska inwazja na Ukrainę i pilna potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów, stanowią czynniki, które powinny procesy transformacji energetycznej przyspieszać.

Technologia SMR jest powszechnie rozwijana w Europie, ale też w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Kanada. Pozwala na zastępowanie bloków węglowych przez technologię jądrową, bardziej neutralną, bezpieczną, ale też opłacalną ekonomicznie

Źródło informacji: PAP MediaRoom