Woda to nie tylko życiodajna siła podtrzymująca funkcjonowanie organizmów. Jej potencjał można również wykorzystać do przekształcenia nurtu zbiorników wodnych w energię mechaniczną. Proces ten odbywa się w małych elektrowniach wodnych wyposażonych w zbudowane do tego celu specjalne turbiny. W kolejnym etapie hydrogeneratory zamieniają pozyskaną energię w prąd elektryczny.
Obecnie hydroenergetyka zajmuje się głównie wykorzystaniem wód o dużym natężeniu przepływu i znacznej różnicy poziomów. Energię uzyskuje się poprzez spiętrzenie górnego nurtu. Wykorzystanie tego naturalnego potencjału jest możliwe dzięki coraz lepszym parametrom osiąganym przez turbiny i generatory.
Przyszłość małych elektrowni wodnych w Polsce
Specjaliści zajmujący się ekologicznymi sposobami pozyskania energii przewidują rozwój wykorzystania wody do wytwarzania elektryczności. Energia pochodząca z wody jest bowiem bardzo stabilna, łatwo jest więc zaplanować ilość wyprodukowanego prądu. Budowa samych elektrowni jest też dużo tańsza niż w przypadku takich niekonwencjonalnych źródeł, jak chociażby energetyka jądrowa.
Podstawowym problemem, z którym trzeba się zmierzyć jest wybór odpowiedniej lokalizacji pod budowę elektrowni wodnej. Uważa się, że w Europie i w Polsce, większość lokalizacji o preferencyjnych warunkach do budowy dużych elektrowni wodnych, w których energia magazynowana jest w postaci spiętrzonej wody w zbiornikach retencyjnych, została już wykorzystana. Taka sytuacja automatycznie jest szansą dla rozwoju małych elektrowni wodnych. Mogą one z powodzeniem wykorzystywać potencjał niewielkich rzek, rolniczych zbiorników retencyjnych, systemów nawadniających, wodociągowych, kanalizacyjnych i kanałów przerzutowych.