Jak zapobiegać globalnemu ociepleniu?

Działalność człowieka od czasów rewolucji przemysłowej bezpośrednio negatywnie wpływa na zmiany klimatyczne. Skutki emisji gazów cieplarnianych odczuwalne są już teraz, a jeśli ludzkość nie zrobi nic, by temu zapobiec, to zmiany te staną się nieodwracalne. Dlatego każdy powinien zrobić wszystko, by zapobiegać globalnemu ociepleniu. Nie muszą być to rewolucyjne zmiany; nawet zmiana drobnych nawyków w skali całego świata będzie ulgą dla środowiska. Przedstawiamy sposoby na oszczędzenie energii, które zapobiegają globalnemu ociepleniu

Oszczędzanie energii — dobre zmiany

  • Korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Warto rozważyć korzystanie z energii słonecznej, jest to możliwe nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również wielorodzinnych.
  • Używanie energooszczędnych sprzętów i żarówek. Warto wybierać sprzęty domowe z wysoką klasą energetyczną, czyli co najmniej A, najlepiej A+++. Żarówki energooszczędne są o wiele bardziej wytrzymałe niż klasyczne. Odpowiedni sprzęt, to także ogromna oszczędność pieniędzy.
  • Nie korzystanie z prądu bez potrzeby. Warto kupić sprzęty z czasowymi wyłącznikami i nie zostawiać włączonych diod np. w telewizorze. Dobrym pomysłem jest zminimalizowanie użycia światła sztucznego na rzecz naturalnego: nie tylko skorzysta na tym planeta, ale również zmniejszą się rachunki, a cykl dobowy domowników ustabilizuje się. Nie opłaca się za to nastawianie prania z niepełnym bębnem pralki, korzystanie z suszarki bębnowej, włączanie niewypełnionej zmywarki oraz wkładanie gorącego lub ciepłego jedzenia do lodówki. Warto natomiast gotować pod przykryciem, a podczas prania obniżyć temperaturę i włączyć w pralce tryb Eco.
  • Zmiana klimatyzatora na wentylator. Warto ograniczyć używanie klimatyzacji, a przynajmniej zapoznać się z zasadami jej prawidłowego używania.