Czy elektrownie wiatrowe stanowią przyszłość energetyki?

Mówiąc o energii elektrycznej pozyskiwanej przez elektrownie wiatrowe, większość osób wyobraża sobie ogromne połacie ziemi, na których stoją ogromne wiatraki. Jako że energia elektryczna w tego rodzaju elektrowniach pozyskiwana jest z wiatru, czyli odnawialnego źródła energii, można uznać ją za metodę ekologiczną. Ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska, coraz chętniej i częściej sięga się po bardziej ekologiczne sposoby wytwarzania energii, jak właśnie elektrownie wiatrowe.

Czy w przyszłości energia elektryczna będzie w większości pochodzić z elektrowni wiatrowych?

Klasyczne elektrownie wiatrowe, mimo swojej skuteczności i korzystania z odnawialnego źródła energii, ma kilka istotnych minusów. Największym z nich są spore rozmiary wiatraków, przez co nie ma możliwości umieszczenia ich na silnie zurbanizowanym terenie. Elementy turbiny, które ulegną zniszczeniu, nie nadają się do recyklingu, a więc są składowane na specjalnych wysypiskach. Warto jednak wspomnieć, że awarie te nie zdarzają się zbyt często, a zalety i pozytywny wpływ na środowisko tego rodzaju elektrowni jest o wiele większy niż jakiekolwiek negatywne oddziaływanie.

Odpowiedzią na ograniczenia elektrowni wiatrowych jest pilotażowy projekt kompaktowego zespołu prądotwórczego, który wykorzystuje wymuszone strumienie powietrza. Technologia ta również wykorzystuje wiatr do swojego działania, jednak jest to całkowicie inny sprzęt niżeli turbiny wiatrowe. Zespoły prądotwórcze są świetnym sposobem na wykorzystanie energii pozyskiwanej z wiatru do produkcji prądu. Jest to sposób ekologiczny, bezemisyjny i stosunkowo tani.

W przypadku zespołów prądotwórczych wykorzystujących energię strumieni powietrza nie ma ograniczeń związanych z lokalizacją. Mogą być montowane na dachach budynków, w ciągach przemysłowych, tunelach, metrze, biurowcach czy też innych budynkach. Sprawdzą się świetnie na terenach mocno urbanizowanych. Urządzenie to może pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Zbudowanie świadomości społecznej na temat tego rozwiązania, a także jego możliwości i pozytywnego wpływu na środowisko może sprawić, że elektrownie wiatrowe w nowoczesnym wydaniu w przyszłości będą jednym z najważniejszych źródeł energii elektrycznej. Stałe poszukiwanie najlepszych rozwiązań pozwala na odkrywanie tak innowacyjnych sposobów jak wspomniany zespół prądotwórczy, co z kolei umożliwia dopasowanie znanych już metody do aktualnych realiów, dzięki czemu więcej osób może z nich skorzystać.